בחירת רישיון
התחברות

הכל על איך מוציאים רישיון נהיגה

הכל על איך מוציאים רישיון נהיגה

בישראל, על מנת להוציא רישיון נהיגה יש להגיע לגיל שעל פי חוק מאפשר לגשת למבחן המעשי. המבחן המעשי, או בשמו היודע במחוזותינו, טסט, מתבצע לאחר שהתלמיד או התלמידה עברו מספר שיעורים מינימלי (תלוי בסוג כלי התחבורה) והם כשירים, על פי דעתו של המורה שלהם, לגשת לבחינה המעשית.

טרם שניגשים למבחן המעשי, חשוב להבין כי ישנם חובות נוספים שהתלמידים צריכים לבצע, והם אינם קשורים בהכרח להפעלת הרכב המנועי בצורה פיזית. למשל, על כל תלמיד ותלמידה, לפני שהם מתחילים ללמוד את הנהיגה, יש להוציא טופס בקשת רישיון נהיגה, הנקרא בלשוננו, טופס ירוק. לכן, מאמר זה נועד לכל תלמיד ותלמידה שרוצים לדעת איך מוציאים רישיון נהיגה בצורה מסודרת ונכונה.

מתי אפשר לגשת לטסט

חשוב לדעת שלא על כל הרכבים אפשר לגשת באותו הגיל. על פי חוקי משרד התחבורה הגילאים משתנים בהתאם לסוג הרכב וכמובן שההחלטות נובעות מסיבות שונות שאותן קבע המשרד במשך השנים. בנוסף, אם בחרתם ללמוד נהיגה על רכב רגיל, כלומר רישיון דרגה B, אין זה אומר שתוכלו לנהוג על אופנוע או לחלופין על משאית. לצורך כך יש להוציא רישיון נוסף שגם עבורו תצטרכו לעבור הכשרה מתאימה.

אם כן, הגילאים בהם ניתן לגשת למבחן המעשי משתנים מרכב לרכב. אם ברצונכם לגשת לטסט עבור רכב רגיל, הגיל המינימלי שתדרשו להגיע אליו הינו 16 שנים ותשעה חודשים. עם זאת, כאשר מעוניינים להוציא רישיון על רכב דו גלגלי עד 125 סמ"ק תוכלו לגשת למבחן המעשי ביום ההולדת ה16 שלכם. על אופנוע מעל 500 סמ"ק ועד 34 כוחות סוס תוכלו לרכב החל מגיל 18 ולאופנוע מעל 34 כ"ס תוכלו להוציא רישיון כאשר מלאו לכם 21 שנים.

איך מוציאים רישיון נהיגה – השלבים החשובים

כאמור, לפני שניגשים למבחן המעשי, יש לבצע מספר שלבים. הדרך לרישיון הנהיגה מתחילה דווקא במספר תהליכים מעט בירוקרטים וכמו כן בלימודים תיאורטיים שכולם צריכים לעשות ללא יוצא מן הכלל. בתור התחלה, יש להוציא טופס בקשת רישיון נהיגה (טופס ירוק). את הטופס ניתן להנפיק בכל תחנות צילום שמאושרות על ידי משרד התחבורה. אל תשכחו להגיע עם תעודה מזהה.

הצעד הבא שאותו מבצעים זה לגשת לרופא משפחה ולקבל אישור רפואי ממנו. אם יש לכם בעיה רפואית שמגבילה אתכם ו/או תרופות שאתם לוקחים באופן קבוע, אלו יירשמו באישור של רופא המשפחה. בדיקה רפואית נוספת שתדרשו לבצע היא אצל אופטומטריסט, אשר יבדוק את כשירות הראיה שלכם. יש להדגיש כי הבדיקות הינן תקפות לשנתיים ואם לא הוצאתם רישיון בטווח הזמן הזה תאלצו להוציא טופס ירוק חדש ולעבור שנית את הבדיקות. לא ניתן להתחיל ללמוד נהיגה לפני שביצעתם את הבדיקות.

לאחר שסיימתם עם הבדיקות והאישורים יש לגשת למבחן העיוני, או בשמו המוכר, מבחן התיאוריה. לא מעט תלמידים מעכבים את הוצאת רישיונם עקב המבחן הזה, אך זו טעות נפוצה. המבחן אינו מורכב מדי ואם לומדים אליו היטב תגלו שזה הרבה יותר פשוט ממה שחושבים. כאשר שואלים איך מוציאים רישיון נהיגה כדאי לדעת שזה מתחיל בלמידה טובה. למשל, תוכלו ללמוד היטב באפליקציה ובאתר של נוהג.

ניתן להתחיל ללמוד נהיגה מעשית טרם צלחתם את מבחן התאוריה, אך אין זה מומלץ. לכן, תיגשו למבחן, תעברו אותו בהצלחה ורק לאחר מכן תיגשו לשיעורי הנהיגה. על מנת לגשת לטסט עבור רכב רגיל, כלומר רישיון דרגה B, תצטרכו לעבור לפחות 28 שיעורים.