בחירת רישיון
התחברות

מאיזה גיל אפשר להוציא רישיון – כל מה שרציתם לדעת

מאיזה גיל אפשר להוציא רישיון – כל מה שרציתם לדעת

אחד הדברים המרגשים שאליו מייחלים בני נוער זה רישיון נהיגה. בין אם זה רישיון נהיגה לאופנוע או לרכב, התהליך מלווה בהתרגשות רבה, שכן זהו שלב חשוב מאד שמשפיע על כל המשך החיים.
לכן, אין זה פלא שתהליך הוצאת הרישיון מעסיק כל בן ובת נוער בישראל ונשאלת השאלה מאיזה גיל אפשר להוציא רישיון נהיגה?

ובכן, יש לציין כי מעבר לשאלה הזו, קיימות שאלות נוספות רבות, שאליהן נגיע בהמשך.
כמו בכל דבר בחיים, מומלץ לבצע את התהליך לפי הסדר הנכון, ויהיה חכם לבצע את המבחן העיוני טרם התחלת לימודי הנהיגה המעשיים. כדי לבצע את הלימוד בצורה המיטבית, כדאי לעשות זאת במתכונת מסודרת עם ליווי והכשרה מקצועית. אחד ממקורות הלימוד הטובים והמוכרים בארץ ללימודי תיאוריה הינו "נוהג", אתר לימודי תיאורה העמוס בחומרים הרלוונטיים למבחן העיוני.

לגשת למבחן העיוני

המבחן העיוני, או בשמו המוכר בשפתנו, מבחן התאוריה, הוא המבחן אשר בודק שהנהג או הנהג העתידי מכיר את חוקי הכביש ותפעול הרכב. כל זה ברמה התאורטית בלבד. המבחן הינו אמריקאי וניתן לבחור תשובה אחת מבין 4 אפשריות. על מנת לגשת למבחן העיוני, על הנבחן להגיע לגיל 16.5 לפחות. לפני כן, לא ניתן לגשת לבחינה.

מבחן התאוריה נערך באחד מן המרכזים הייעודים לכך שנפרסים ברחבי הארץ. על המבחן משלמים דרך האינטרנט או בדואר ואז ניתן לקבוע תור. עלות האגרה למבחן היא 63 ₪. מה שיכול להרגיע את הנבחנים זה שהתשובה על המבחן מתקבלת באותו היום, כך שאין צורך לחכות בחשש מספר ימים מורטי עצבים.

נכשלתם? אל ייאוש, תמשיכו ללמוד ב"נוהג" ותכלו לגשת למבחן שוב. על פי החוק, ניתן לגשת למבחן למחרת, אך ההמלצה היא ללמוד מספר ימים טרם ניגשים למבחן שוב. במידה ואתם ניגשים שוב, תאלצו לשלם שוב את האגרה על סך 63 ₪.

מאיזה גיל אפשר להוציא רישיון ומי זכאי לכך?

הגענו לשלב שבו אנו מוכנים לגשת וללמוד נהיגה מעשית. אבל לפני כן, האם אתם יכולים לעשות זאת?
על פי חוקי המדינה, כל אזרח ואזרחית באשר הם זכאים להוציא רישיון נהיגה. במידה וישנה בעיה בריאותית, חובה על הנהג העתידי לדווח לרשויות, וזאת על מנת לבדוק האם בכל זאת ניתן להוציא רישיון ואיזה בדיקות יש לבצע טרם קבלת האישור. לדוגמא, אדם הסובל מקוצר ראייה, חייב לדווח על כך, שכן דבר זה מגביל את כושר הראיה ועקב כך את הנהיגה.

על מנת להתחיל וללמוד נהיגה על רכב מנועי בדרגה B, יש להגיע לגיל 16.5, והוא הגיל המינימלי להתחלת לימודי הנהיגה. יש לבצע מינימום 28 שיעורי נהיגה טרם ניגשים למבחן המעשי. בנוסף, לא ניתן לגשת למבחן המעשי טרם מלאו לתלמיד 16 שנים ותשעה חודשים. במידה והתלמיד עבר את הטסט, הוא זכאי לקבל את הרישיון בגיל הזה.

סוגי הרכבים ללימוד נהיגה

אז לאחר שהבנו מאיזה גיל אפשר להוציא רישיון, נשאלת השאלה מה הם סוגי הרכבים ללימוד נהיגה. אם כן, ישנם שני סוגי רכבים שעליהם לומדים היום בישראל – הראשון זהו הרכב האוטומטי, אשר לא מצריך שימוש תדיר בידית ההילוכים. השני, זהו הרכב עם הגיר הידני שבו כן נעשה שימוש בידית ההילוכים לאורך הנהיגה. תפעול הרכב הידני מורכב יותר מהרכב האוטומט וחשוב לציין שבמידה והוכשרתם לנהוג על רכב עם גיר ידני, הרישיון שלכם תקף גם לנהיגה ברכב אוטומטי. במידה והרישיון שלכם נעשה על רכב אוטומט, לא תוכלו לנהוג על רכב עם גיר ידני.